Jak podaje bankier rok temu firma ubezpieczeniowa Link4 udostępniła klientom aplikację, która analizuje styl jazdy i podpowiada, jak jeździć ostrożniej. Badanie pokazało, że kierowcy korzystający z aplikacji jeżdżą bezpieczniej. Dlatego firma chce im zaoferować niższą cenę na składkę komunikacyjną.

W ubiegłym roku Link4 udostępnił kierowcom nawigację NaviExpert wyposażoną w moduł „Bezpieczna jazda z Link4”. Podczas korzystania z map program wyświetlał dodatkowe wskazówki i ostrzeżenia dotyczące stylu jazdy. Użytkownik, analizując statystyki, mógł się dowiedzieć, czy jeździ płynnie i w zgodzie z przepisami. Program spełniał też dodatkowe zadanie. Ubezpieczyciel chciał się dowiedzieć, czy kierowcy stosują się do wskazówek i poprawiają swój styl jazdy.

Link4 wspólnie z NaviExpert przebadał ponad dwa tysiące kierowców. Badane były dwie grupy osób. Pierwsza to klienci Link4, którzy podróżują z włączoną nawigacją NaviExpert analizującą na bieżąco ich styl jazdy. Do drugiej grupy trafili użytkownicy NaviExpert podróżujący z nawigacją bez dodatkowej aplikacji. Wyniki badania pokazały, że użytkownicy słuchający wskazówek programu jeżdżą bezpieczniej. Osoby, które otrzymywały informację zwrotną o stylu jazdy, rzadziej i w mniejszym stopniu przekraczały dozwoloną prędkość oraz płynniej przyspieszały i hamowały.

– Zebrane doświadczenia chcemy wykorzystać do stworzenia produktu ubezpieczeniowego, w którym styl jazdy kierowcy będzie miał wpływ na wysokość składki – mówi Krzysztof Kosiński, ekspert Link4. – Ci którzy będą jeździli bezpiecznie, płynnie i w zgodzie z przepisami będą mogli liczyć na niższe składki – dodaje.

Firma zapewnia, że nie zamierza piętnować tych kierowców, którzy jeżdżą mniej ostrożnie. Zainstalowanie aplikacji i korzystanie z podpowiedzi będzie dobrowolne. Z badania wynika, że po nawigację wyposażoną w dodatkowy moduł Link4 sięgnęli kierowcy, którzy preferują ostrożny styl jazdy. Link 4 zaoferuje im wkrótce tańsze polisy komunikacyjne.

Niewykluczone, że wkrótce podobne rozwiązania pojawią się także w innych produktach ubezpieczeniowych. Niedawno pisaliśmy o programie WeSavvy, który monitoruje aktywność fizyczną użytkownika. Został przygotowany specjalnie z myślą o firmach sprzedających polisy na życie. Osoby, które biegają, jeżdżą na rowerze czy spacerują będą mogły liczyć na bonusy od ubezpieczyciela. Bo to oznacza, że dbają o swoje zdrowie i spędzają czas aktywnie.