Zniesienie opłaty recyklingowej, zielony listek dla młodych kierowców czy bardziej restrykcyjne badania lekarskie dla prowadzących – to tylko niektóre ze zmian, które zaczną obowiązywać od nowego roku.

Nowe przepisy dla kierowców wejdą w życie 4 stycznia 2016 r. – na szczególną uwagę zasługują regulacje dotyczące rejestrowania samochodu oraz surowszego karania pijanych kierowców.

Zielony listek dla młodych kierowców

Od 4 stycznia 2016 każda osoba przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy będzie znajdowała się na okresie próbnym.

Przez początkowe 8 miesięcy obowiązkiem młodego kierowcy będzie naklejenie zielonego liścia na przedniej i tylnej szybie samochodu, a brak takiego oznaczenia zostanie ukarany mandatem.

Rejestracja auta

Dobrą wiadomością dla osób, które planują w nowym roku sprowadzić auto z zagranicy, jest informacja o zniesieniu opłaty recyklingowej. Od stycznia kierowcy nie będą musieli wnieść opłaty, która do 2015 r. wynosiła 500 zł. Jednak ci, którzy kupili auto w 2015 r., a jeszcze go nie zarejestrowali, będą musieli liczyć się z poniesieniem takiego wydatku.

Kierowcy, którzy korzystają np. z bagażników rowerowych, będą mogli zakupić trzecią tablicę rejestracyjną w cenie 53 zł. Do tej pory maksymalnie można było posiadać 2 tablice.

Ponadto strony sporządzające umowę kupna-sprzedaży będą miały obowiązek wpisania pełnych danych osobowych – dodatkowo będzie to numer PESEL, REGON i adres zamieszkania (siedziby firmy).

Fotoradary, mandaty i punkty karne

Od stycznia 2016 r. fotoradary przejdą w ręce Inspekcji Transportu Drogowego i policji – do tej pory zarządzane były przez straż miejską. Dla kierowców oznacza to surowsze kary i bardziej restrykcyjne egzekwowanie złamanych przepisów.

Od 4 stycznia zmienia się taryfikator mandatów i punktów karnych. Na 3 lata uprawnienia do kierowania pojazdem straci osoba, która zbiegła z miejsca wypadku, a w przypadku jazdy autem pomimo braku uprawnień spowodowanych tymczasowym lub stałym zakazem prowadzenia prowadzącemu będzie grozić kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności.

 

Zgodnie z tradycją ponownie zebraliśmy prognozy 16 zespołów analitycznych. Tym razem mieli spojrzeć w swoje szklane kule i powiedzieć, co nas czeka w 2016 r.

Wysokość mandatów będzie zależna od średniej pensji krajowej. I tak, za przekroczenie prędkości o 50 km/h, kierowca będzie musiał się liczyć z karą rzędu 760 zł, natomiast na terenie zabudowanym kwoty mandatów będą liczone podwójnie.

Zaostrzą się również kary dla pijanych kierowców – od stycznia, jeżeli w takim stanie kierujący spowodował trwały uszczerbek na zdrowiu innej osoby lub jej śmierć, może dożywotnio utracić prawo jazdy.

Badania lekarskie dla zawodowych kierowców

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem dokładniej będą badani zawodowi kierowcy. Nowe przepisy dotyczą osób, które mają problemy ze snem, co może przenieść się na ich zdolność psychomotoryczną podczas kierowania pojazdem.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja nowych przepisów dla młodych kierowców i osób, które dopiero planują zdać egzamin na prawo jazdy. Ci, którzy planowali podejść do egzaminu w 2016 r., mogą odetchnąć z ulgą – większość zasad zostanie wprowadzona dopiero na początku 2017 r. Przepisy, które wejdą od stycznia nowego roku, będą dotyczyć przede wszystkim zaostrzenia przepisów prawa o ruchu drogowym oraz regulacji związanych z zarejestrowaniem samochodu.

Weronika Szkwarek