Jedziesz na święta? W tych miejscach nie próbuj przejechać na „późnym pomarańczowym”

Wybierasz się na święta do rodziny na drugi koniec Polski? Bądź ostrożny i uważaj na sygnalizację świetlną. Tym bardziej, że od miesiąca w 20 miejscach w kraju skrzyżowania są pod szczególną kontrolą. Przejazd na czerwonym świetle jest rejestrowany, a tym którzy próbują przemknąć na późnym pomarańczowym świetle wystawiane są mandaty. Sprawdź, w których miejscach Polski zachować szczególną ostrożność.

Inspekcja Transportu Drogowego karze kierowców, którzy dopuszczają się przejazdu na czerwonym świetle. Od 19 listopada 2015 roku nagrywa ich na 20 skrzyżowaniach na drogach krajowych. Wybrano miejsca, na których często dochodziło do kolizji oraz wypadków drogowych.

Co istotne, żadne z powyższych 20 punktów kontroli nie jest oznakowane, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznych fotoradarów.

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle znajdują się w następujących miejscowościach:

1.    Mosty
2.    Luzino
3.    Miszewo
4.    Nakło nad Notecią
5.    Grębocin
6.    Kowal
7.    Piła
8.    Komorniki
9.    Jabłonna
10.    Marki
11.    Mroków
12.    Zgierz
13.    Polkowice
14.    Anielin
15.    Stalowa Wola
16.    Pyskowice
17.    Łaziska Górne
18.    Olkusz
19.    Łukanowice
20.    Ropczyce

Kamery nieoznakowane

Kamery zawieszone przed skrzyżowaniem oraz nad nim nagrywają obraz, który automatycznie wysyłany jest do inspekcji. Każdej doby wszystkie kamery rejestrują ponad 300 wykroczeń – okazuje się, że najwięcej z nich zdarza się w Komornikach, Jabłonnie oraz Markach.

Główny Inspektorat Ruchu Drogowego informuje, że w miesiąc od instalacji rejestratorów zanotowano ok. 10 tys. naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Karane tylko ewidentne przypadki

Każde takie wykroczenie wiąże się z mandatem w wysokości od 300 zł do 500 zł oraz sześcioma punktami karnymi, jak przewiduje aktualny Taryfikator Mandatów. Łukasz Majchrzak z GITD uspokaja jednak.
– Urządzenia są tak ustawione, tak skonfigurowane, aby ujawniały wyłącznie ewidentne przypadki przejazdu na czerwonym świetle – wyjaśnia.